Limitowane edycje opakowań. Co możemy zyskać dzięki krótkim seriom?

edycje limitowane opakowań baner
edycje limitowane opakowań baner mobile

Twoje opakowanie nie może pozostać zupełnie obojętne na zmieniającą się rzeczywistość. Jak najlepiej podążać za swoimi klientami i pokazać im, że trzymasz rękę na pulsie? A zarazem jak nie wpaść w wir ciągłego zmieniania szaty graficznej, które spowoduje zdezorientowanie i w efekcie odpływ klientów? Z pomocą przychodzą krótkie serie produktów i edycje limitowane.

Kiedy warto je rozważyć? I jak je przemyśleć, by nie zatracić tożsamości marki w swoich opakowaniach?

Opakowania świąteczne

Bez względu na to, czy mówimy tu o Wielkanocy, Bożym Narodzeniu, Walentynkach, Mikołajkach, Dniu Kobiet – jeśli działasz w branży FMCG i masz już rozpoznawalną markę, to po prostu musisz rozważyć wypuszczenie na rynek opakowań z okazji właśnie takich rozmaitych świąt. Jaką czekoladę dać dziecku w grudniu? Najlepiej taką w kształcie Mikołaja! Albo chociaż taką, na której widnieje jemioła i dzwoneczki. Od razu będzie widać z jakiej okazji wręczasz podarunek. Niby smakuje tak samo, a jednak z jakiegoś powodu decydujemy się na zakup właśnie takich produktów!

Tak samo jak w Walentynki, czy Dzień Kobiet lepiej dać opakowanie przewiązane (choćby nadrukowaną) czerwoną wstążką, niż zwykłe, dostępne zawsze i przez cały rok. W końcu planujesz dać komuś prezent.

edycje limitowane opakowań projektowanie

Imprezy masowe

Standardem stają się wszelkiej maści biało-czerwone opakowania przy okazji mistrzostw świata lub kontynentu w piłce nożnej (a coraz częściej także w innych sportach), jeśli tylko nasza kadra się do takowych zakwalifikuje. Pasztet kibica? Kabanosy kibica? Musztarda kibica? Cola kibica? Piwo kibica? Dołącz do tego małą flagę, farbki do malowania twarzy, wodny tatuaż i patrz jak rośnie sprzedaż.

Tak samo wygląda sprawa z wszelkiej maści festiwalami muzycznymi. Zwłaszcza jeśli jesteś jednym ze sponsorów. Bez względu na to czy jest to Open’er, Pol’and’Rock Festival, czy coś stworzonego specjalnie dla twojej marki jak Męskie Granie, czy Coke Sssummer Music Tour. Oto idealna okazja, by pochwalić się swoim statusem sponsora i zwiększyć sprzedaż nie tylko podczas samego wydarzenia, ale także przed i po nim. Zarówno wśród uczestników jak i osób, które z jakiś powodów nie mogą wziąć w nim udziału. A jeśli w ramach promocji utworzysz konkurs, w którym do wygrania będą bilety na imprezę i gadżety z nią związane, to tym lepiej.

Jak myślisz, które piwo wybierze klient, jeśli będzie miał do wyboru piwo, za zakup którego może otrzymać trudny do zdobycia bilet i takie, które jest po prostu “zwykłe”?

Gdy gadżety będące w puli nagród będą niemożliwe do zdobycia w jakikolwiek inny sposób – tym silniej spełnisz potrzeby i marzenia fanów danego wydarzenia. W ten sposób zbudujesz nie tylko bazę oddanych klientów, ale i zwiększysz sprzedaż. Jest to szalenie ważne zwłaszcza w przypadku młodego pokolenia, które szczególnie docenia marki podążające za zainteresowaniami młodych ludzi. Dzięki takim działaniom możesz wciąż pozostać marką świeżą i nowoczesną, mimo istnienia od kilkudziesięciu lat.

edycje limitowane opakowań agencja reklamowa

Produkty na licencjach

Mogą to być zarówno evergreeny, które z powodzeniem sprzedają się nawet kilka lat po premierze filmu, jak i inwestycje w nowości, niekoniecznie od studia Pixar. Owszem, mogą wiązać się z pewnym ryzykiem, ale jeśli się powiedzie, to wówczas będziesz z zadowoleniem spijać śmietankę w postaci skoku sprzedaży.

Tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę są teraz licencje growe. Gry video to nieustannie i dynamicznie rosnąca branża, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród młodszych odbiorców. Rozejrzyj się więc za grą, która rozbudza wyobraźnię milionów fanów na całym świecie i zastanów się, czy twój produkt może jakoś do niej nawiązać.

Wciąż masz wątpliwości? Gra GTA V zarobiła ponad 6 MILIARDÓW dolarów (stan na rok 2018! Ta liczba wciąż rośnie). Minecraft w ciągu pierwszego miesiąca od premiery na początku 2011 roku przekroczył milion egzemplarzy. W tym momencie gra ma na koncie ponad 200 milionów sprzedanych egzemplarzy, z czego 126 milionów to aktywni użytkownicy. Ilu z nich jest w Polsce? Duuuużo.

Licencje growe to wciąż jednak stosunkowo mało popularny kierunek dla polskich producentów FMCG, dlatego lepiej wskoczyć do tego pociągu teraz, zanim stanie się on mainstreamem. Tym bardziej, że wiele światowych hitów powstaje właśnie w Polsce, więc może być łatwiej o dopięcie szczegółów umowy i dotarcie do odpowiednich osób. Izotonik sygnowany logo Cyberpunk 2077, batonik z Mario, czy płatki śniadaniowe z logo Minecrafta? Brzmi jak przepis na sukces.

edycje limitowane opakowań agencja brandingowa

Limitowane edycje opakowań - co dają?

Gdy żywo reagujemy na różne sytuacje w życiu naszych klientów to jesteśmy bliżej z nimi i towarzyszymy im w życiu codziennym. Trzymamy rękę na pulsie. Wiemy co w trawie piszczy. Wspierając ich ulubiony festiwal nasza marka staje im się bliższa. Tak samo, gdy obejmiemy patronatem trasę koncertową jakiegoś artysty. Pamiętaj, że dziś niszowy muzyk, może za chwilę rozbłysnąć na wielką gwiazdę. Kontakty zawiązane teraz z pewnością będą procentować w przyszłości, a twoje zaangażowanie zostanie docenione.

Gdzie poza FMCG limitowane edycje mają zastosowanie?

Jednym z ciekawszych przykładów jest tu rynek samochodów. Jeep regularnie wypuszcza limitowane edycje swoich samochodów. Przy okazji mistrzostw świata w piłce nożnej sponsor imprezy, jeśli tylko jest producentem samochodów, również zazwyczaj decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty modeli opatrzonych logo imprezy i jakimś dodatkowym wyposażeniem. Podobnie zresztą czyni na przykład McDonald’s, który ozdabia swoje kubki stosownymi nadrukami, gdy sponsoruje jakąś imprezę. Podobnie kiedyś czyniła Nutella przy okazji swoich legendarnych opakowań, używanych później (i do dziś) w polskich domach jako szklanki. Wówczas na opakowaniach pojawiały się nadruki z postaciami z komiksów, okolicznościowe i wiele innych. Każda taka akcja zachęcała do kupowania kolejnych produktów po to, by uzbierać całą kolekcję. Limitowane edycje są także popularne w przypadku kosmetyków, np. perfum.

Dostosuj więc swoją strategię do tożsamości marki i wypuszczaj w świat limitowane edycje opakowań swoich produktów. Jedyny problem jaki możesz mieć z dobrze dobranym pomysłem na krótką serię, to jak obsłużyć te wszystkie zamówienia i co wymyślić przy kolejnej okazji.

Jeśli chcesz porozmawiać o limitowanej edycji swoich opakowań to nic prostszego – napisz do nas!