Tworzenie opakowań alkomatów BacScan było bardzo ciekawym zajęciem. Mieliśmy bowiem ambicję stworzenia opakowań nieprzegadanych, prostych, a jednocześnie w jakimś stopniu trzymających się projektów obecnych w tej branży. Nie o chodziło nam o dosłowne wizualne nawiązywanie, lecz uzyskanie takiego efektu, że odbiorca, widząc zaprojektowane przez nas opakowanie, będzie doskonale rozumiał jaki produkt znajdzie w środku.

Aisko BacScan - projektowanie opakowania alkomatów
Aisko BacScan - projektowanie opakowań alkomatów
Aisko BacScan - projektowanie opakowań alkomatów

Nie da się co prawda ukryć, że w tej branży wiele opakowań pozostaje praktycznie niezmienionych w stosunku do tych, w których sprzedaje je azjatycki producent. Jedyną różnicą jest często przetłumaczenie tekstów na język polski. A i to nie zawsze się zdarza. Dlatego ciężko było zarówno nam jak i klientowi znaleźć wartościowe punkty odniesienia na polskim rynku, ponieważ u nas istnieje raptem kilka produktów w profesjonalnych opakowań. Dodatkowo żadne z nich nie było choćby zbliżone do wizji, którą mieliśmy wraz z firmą Aisko.

Taka sytuacja zarówno ułatwiała jak i utrudniała tworzenie opakowań alkomatów BacScan. Szybko jednak doszliśmy do porozumienia z klientem opisując mu naszą wizję i przechodząc do projektowania. Przygotowaliśmy pięć różniących się projektów, orbitujących w okół ustalonej koncepcji. Wybrany projekt charakteryzuje się bardzo wyraźnym, przyciągającym wzrok zdjęciem produktu. Jest ono najważniejszym punktem projektu opakowania. Od jego jakości zależało powodzenie całego projektu, dlatego tak bardzo pilnowaliśmy, by jakość fotografii, które klient nam zlecił, była jak najwyższa. Poszczególne produkty w serii odróżniane są przede wszystkim kolorystyką. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe znalezienie odpowiedniego produktu na półce, czy nawet w magazynie.

Aisko BacScan - design opakowań alkomatów

W oparciu o jeden z niewybranych projektów opakowania zaprojektowaliśmy również plakaty promujące nie tylko produkt marki BacScan, ale także popularyzujące sam fakt badania się alkomatem. Ponieważ produkt ten jest jeszcze stosunkowo mało popularny w naszym kraju, ideą kampanii reklamowej jest w pierwszej kolejności uświadomienie ludziom problemu prowadzenia pod wpływem alkoholu oraz tego, jak można mu zaradzić. Takie lekko humorystyczne plakaty mają skłonić kierowców do pochylenia się nad poważną sprawą. Dzięki alkomatom będą oni mogli uniknąć zarówno stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze, jak i narażania się na utratę prawa jazdy.

Aisko BacScan - projektowanie plakatów