Trendy w opakowaniach 2019
Trendy w opakowaniach – skąd się biorą?
11 Paź, 2018. 0 Comments. Artykuły. Posted By: Antoni Łuchniak

Mówiąc o „trendy w opakowaniach” mamy na myśli kierunek rozwoju w temacie projektowania opakowań. Poruszając temat trendów staramy się przewidzieć, co będzie istotne dla klientów. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ domyślając się, co będzie wartościowe w oczach klientów, wiemy za co będą bardziej skłonni zapłacić.

W jaki sposób opracowuje się i przewiduje trendy w opakowaniach?

Obserwując i analizując obecną sytuację na rynku, oczekiwania odbiorców, możliwości dostawców, zasoby rynku, nowinki technologiczne. Staramy się wywnioskować, które z obecnych trendów utrzymają się, które ulegną osłabieniu, a które zanikną. Zaś dzięki uważnemu śledzeniu niszowych nowości i przebojów, możemy także mniej lub bardziej dokładnie przewidzieć, co stanie się niedługo hitem w głównym nurcie, mainstreamie. Warto także śledzić inne dziedziny kultury – muzykę, kino, gry, media społecznościowe. Mamy dzięki temu lepszy ogląd tego, co jest obecnie ważne i na czasie.

Dlaczego trendy są ważne w kontekście projektowania opakowań?

Odpowiednio akcentując to, co obecnie jest istotne dla klientów, sprawiamy, że będą oni bardziej się identyfikować z naszą marką. Uznają ją za coś bardziej swojego. Nie chodzi tu o to, by nagle udawać coś, czym nie jesteśmy, lecz by akcentować te cechy, które obecnie są bardziej istotne dla naszej grupy docelowej, a przez to silniej wpływają na decyzje zakupowe.

Zasada przeniesienia

Skoro trzymamy rękę na pulsie na przykład w kwestii opakowań i ich szaty graficznej, to odbiorcy podświadomie mają także poczucie, że dbamy również o bycie aktualnym w innych dziedzinach – choćby bezpieczeństwa produktów, jakości produkcji, zastosowania najnowszych technologii. Produkty w przestarzałych opakowaniach intuicyjnie wydają się przestarzałe także technologicznie.

Czy zawsze musimy podążać za trendami?

  • Tak, ponieważ dzięki temu nasze projekty są na czasie
  • Tak, ponieważ w ten sposób lepiej spełniamy oczekiwania i wymagania naszych odbiorców (co wynika z tego, że trendy są odpowiedzią na pytanie, czego pragnie i potrzebuje rynek
  • Tak, ponieważ dzięki temu nasza marka pozostaje świeża

Ale zarazem nie, ponieważ:

  • Nasza marka powinna mieć własną tożsamość, najlepiej ponadczasową
  • Nie możemy robić tego ślepo, bo inaczej grozi nam bycie takim samym jak konkurencja

Czy sami możemy wyznaczać trendy?

Tak, do tego niezbędne są:

  • Konsekwencja
  • Nowatorstwo/innowacyjność
  • Siła przebicia
  • Bezkompromisowość i wytrwałość
Trendy w opakowaniach
Tags:
, ,

About the Author

Antoni Łuchniak
Antoni Łuchniak Absolwent łódzkiej ASP, uczęszczał do włoskiej Accademia Belle Arti w L'Aquila, oraz Örebro Konstskola w Szwecji. Zanim założył własną firmę projektował dla Biedronki, Electronic Arts, Biogenedu, Philipsa, Dove. Obecnie założyciel i właściciel studia graficznego Kółko i krzyżyk (dawne xixi Studio), gdzie niezmiennie realizuje swoją pasję projektowania. Blog prowadzi, by dać ujście swojej potrzebie dzielenia się myślami z innymi ludźmi :-)

Related Posts

Trendy w opakowaniach 2020
Trendy w opakowaniach na rok 2020
ciekawe etykiety wina
Ekologiczne, proste, nietuzinkowe – artykuł dla Świata Opakowań 2/2019
trendy w opakowaniach
Trendy w opakowaniach
Jakie powinno być dobre opakowanie
7 cech dobrego opakowania – co powinno zawierać opakowanie?