11.02.2023
11.02.2023
Najlepsze etykiety na piwo. Na co warto zwrócić uwagę w 2020 roku?
Na przełomie XX i XXI wieku światem piwnym wstrząsnęła piwna rewolucja. Zmieniło się podejście do samego trunku, który przestał być tylko postrzegany jako tani alkohol dla mas. Zamiast tego ponownie zwrócono uwagę na to jak bogaty może być smak piwa. Zaczęto używać innych składników i stosować inne procesy produkcji. Nakłady piw rzemieślniczych stały się znacznie niższe niż piw koncernowych. To wszystko przełożyło się na wzrost cen piw craftowych na półkach. W połączeniu z tym, że nowe etykiety musiały pokazywać odmienną filozofię związaną z tworzeniem tych piw, rewolucja objęła nie tylko same piwa, ale również ich etykiety.
Pojawiła się większa swoboda, zmienił się język komunikacji, wiele rzeczy zostało wywróconych do góry nogami. Masz ochotę mieć na swojej piwnej etykiecie zdjęcie siebie, swojego psa, albo butów? Proszę bardzo. A może ilustrację Mony Lisy z karabinem maszynowym i opaską na oku? Nie ma sprawy. A może wolisz by cała puszka pokryta była niebieskim kolorem, na którym napiszesz tylko nazwę produktu, nie używając samogłosek? Chcesz to masz! Piwa rzemieślnicze pozwalają na tak wielką swobodę projektową, że czasem same się w tym gubią. Wystarczy chwila nieuwagi i jakiś browar nagle zaczyna rozmieniać na drobne swoją unikalną tożsamość wizualną.
Gdy każda etykieta stara się być zupełnie unikalna, zaczyna się zatracać oryginalność danego browaru. Należy więc być uważnym, by rewolucja, niczym Saturn, nie pożarła własnych dzieci. Jeśli jednak pokusy te zostaną opanowane, to możemy często mówić o prawdziwych perełkach projektowania. Poniżej przedstawiamy Wam zbiór ciekawych etykiet piw. Nie tylko kraftowych, ale również regionalnych i koncernowych. Bo dobry dizajn zawsze zasługuje na uwagę. Warto też wiedzieć co słychać u większej czy mniejszej konkurencji, by nie przegapić ważnych trendów. Oglądajcie!
Napisaliśmy artykuł opisujący krok po kroku najważniejsze uszlachetnienia stosowane na etykietach i opakowaniach (nie tylko piwa, wina, czy innych alkoholi). To praktyczny przewodnik zarówno dla początkujących jak i tych lepiej rozeznanych w temacie druku. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat uszlachetnień druku to masz ku temu świetne narzędzie. Artykuł możesz przeczytać tutaj.