Kultowi Bohaterowie Pokoleń – projekty opakowań zabawek

Naszym zadaniem było przede wszystkim stworzenie opakowań dla produktów sprzedawanych parami. Pomysłem klienta było to, by postacie na licencjach bajek (np. Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Uszatek, Rozbójnik Rumcajs) były sprzedawane w opakowaniach stylizowanych na telewizory typu Rubin. Opakowania miały nawiązywać stylistyką do czasów PRLu, ale nie wyglądać jak one.
Rodzaj projektu:
Ilustracje
Opakowania
Branża:
Dziecięce

Oto Kultowi Bohaterowie Pokoleń, czyli postacie z naszego dzieciństwa. A czasem i dzieciństwa naszych rodziców. Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Uszatek, Tytus Romek i A’Tomek, Kajko i Kokosz, Koziołek Matołek, Żwirek i Muchomorek, Rozbójnik Rumcajs, Wilk i Zając. Gdy jakiś czas temu zgłosiła się do nas firma TissoToys zlecająca produkcję i zajmująca się dystrybucją tych zabawek – z radością przyjęliśmy to zlecenie. Jak wyglądało projektowanie opakowań dla dzieci? Opisujemy to krok po kroku. Zapraszamy do lektury.

agencja ilustracje, opakowania z ilustracjami

Na pierwszym spotkaniu klient przedstawił nam orientacyjną makietę – pudełko z wyciętym okienkiem nawiązującym kształtem do starego telewizora typu Rubin. Opakowania podzieliliśmy na podwójne (z dwoma postaciami) i pojedyncze (na jedną figurkę). Opakowania podwójne miały formę zamkniętą, a pojedyncze – otwartą. Ponieważ postacie zazwyczaj występowały w kreskówkach, założenie było takie, by figurki w opakowaniach podwójnych znajdowały się jakby w środku telewizora, a wkładka miała zawierać ilustrację z tłem wprost z danej kreskówki. Całość miała stylistyką nawiązywać do czasów PRLu, ale nie chcieliśmy tworzyć opakowań w stylu z tamtych lat, ponieważ w dzisiejszych czasach byłoby to niestety nieatrakcyjne. Oto jak wygląda przykładowe opakowanie zabawek z PRLu:

opakowanie z prl

Jaki był więc nasz pomysł?

Wiedzieliśmy, że takie opakowania przełożone jeden do jednego dziś by się nie sprawdziły. Nie chcieliśmy też zrobić fotorealistycznego odwzorowania telewizora na pudełku, bo efekt ten i tak nie ominąłby kwestii tego, że pudełko jest płaskie. A wtedy z bliska opakowanie wyglądałoby niezbyt dobrze. Z tego powodu postawiliśmy na umowność, stworzenie nieco kreskówkowego stylu. Oglądaliśmy zdjęcia starych telewizorów, szkicowaliśmy, robiliśmy makiety. Czy lepiej będzie wyglądać telewizor szarobrązowy – jak większość w tamtych latach – czy też coś w żywszych barwach? Przygotowaliśmy 4 projekty wstępne, będące przede wszystkim zarysem koncepcji, do których wykonaliśmy wizualizacje.

projekt opakowania dla dzieci, opakowanie na zabawki
projektowanie opakowań dla dzieci

Projekt nr 1 to ciemnobrązowe pudełko, z narysowanymi pokrętłami na froncie, głośnikami na bokach i gustowną serwetką na górze. Pamiętacie serwetkę u babci na telewizorze? Narysowaliśmy taką samą 🙂 Do tego na górze telewizora znalazły się wycięte z bliku szkice Bolka i Lolka oraz plamy po kawie. A z boku plakaty z napisem „Wanted” i podobiznami głównych bohaterów, przyklejone na taśmę klejącą. Opakowanie było planowane do Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie, więc taka stylistyka pasowała idealnie. – Projekt nr 2 to czerwony telewizor. Na froncie pojawiły się żłobienia, głośniczki po bokach zmieniły kształt, a na górze zamiast serwetki i znalazła się ilustracja. Z boków zniknął plakat, a w jego miejsce pojawiły się ilustracje. Opakowanie jest więc bardziej żywe, widoczne i przebojowe. Projekt nr 3 to już zabawkowy telewizor. Kolorowy, nieco plastikowy, jeszcze bardziej bogaty w ilustracje.

opakowanie dla zabawek
opakowania na zabawki projekt

Pomysł nr 4 to zaś zupełne odejście od koncepcji telewizora. Na pudełko jest nałożona tekstura imitująca papier pakowy. Liternictwo i elementy graficzne stylizowane są na projekty z minionych lat, ale nie czerpią z nich bezpośrednio, mają swój współczesny posmak. Dzięki temu projekt sprawdzi się na półkach wśród innych opakowań, wyróżni się, będąc jednocześnie atrakcyjnym. Ten kierunek był naszym typem, po dopracowaniu byłby świetnym opakowaniem, które nie tylko sprawdziłoby się na sklepowych półkach, ale także rewelacyjnie prezentowało się w kolekcji fanów. Po namyśle klient wybrał wersję nr 1 i przystąpiliśmy do dopracowywania tego projektu.

Oto jak w ostatecznej wersji prezentują się opakowania.

kultowi bohaterowie pokoleń portfolio
agencja reklamowa opakowania dla dzieci
projektowanie opakowań dla dzieci
opakowania z ilustracjami dla dzieci
ilustracje na opakowania dla dzieci
opakowania dla dzieci ilustracje agencja

Rozjaśniliśmy opakowanie, dopracowaliśmy plakaty, na górze dodaliśmy kredki oraz przypinki. Następnie przygotowaliśmy 3 kolejne opakowania z Bolkiem i Lolkiem: dla marynarzy, górali i w „zwykłych” strojach. Do tego stworzyliśmy w tle ilustracje w stylu idealnie wpasowanym w charakter tych bajek. Projektowanie opakowań dla dzieci to prawdziwa przyjemność, gdy można się tak kreatywnie spełnić.

Ilustracja dla dzieci studio graficzne
28-Kultowi-Bohaterowie-Pokolen-ilustracje-na-opakowanie

Tak też powstała ilustracja wycinka dzikiego miasteczka, statku i morza, gór oraz pokoju chłopców. Potem przyszedł czas na opracowanie opakowań do Reksia, gdzie tło było najbardziej złożone, a wymagania najwyższe. W tle znalazła się ilustracja prezentująca podwórko Reksia, jego budę, kota, kury i lisa. – W ten sposób powstało wrażenie, że postacie faktycznie stoją na tle scenografii, a gotowe opakowania będą zapewne łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Ze względów licencyjnych nie otrzymaliśmy gotowych ilustracji do zastosowania we wnętrzach naszych „telewizorów”. Musieliśmy więc sami je domalować. Za każdym razem dbając o to, by wyglądały one dokładnie tak, jak tła w danej bajce czy komiksie. Udało nam się je odtworzyć tak zgrabnie, że jeden z autorów oryginalnych ilustracji był zaskoczony, że nie pamięta swojej własnej ilustracji. A patrzył wtedy na naszą kontynuację swoich prac. Trudno chyba o lepsze wyróżnienie, niż takie słowa uznania.