Wróć
07.05.2024
07.05.2024

Jak powinien wyglądać profesjonalny proces projektowania opakowania?

Jak stworzyć skuteczne i przyciągające wzrok opakowanie, które odzwierciedla tożsamość marki i przyciąga klientów? To nie jest tak proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Projektowanie opakowań jest istotnym elementem strategii marketingowej, a odpowiednio przygotowane, przyciąga uwagę klientów, jednocześnie wyróżniając produkt na rynku. Zobacz, jak wygląda profesjonalnie opracowany proces projektowania, który zapewnia skuteczne rezultaty.

Rozpoczęcie projektu - analiza rynku i brief

Początek procesu projektowania opakowania to gruntowna analiza rynku oraz zebranie informacji zawartych w briefie. Analiza rynku pozwala zrozumieć aktualne trendy, preferencje klientów oraz konkurencyjne rozwiązania. Na tym etapie kluczowe jest zrozumienie potrzeb oraz celów, jakie ma osiągnąć produkt za pomocą swojego opakowania. Omawiane są funkcje opakowania produktu, które mają bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność i sposób prezentacji. Brief natomiast dostarcza kluczowych informacji na temat tożsamości marki, jej wartości, grupy docelowej, tonu komunikacji, punktów styku z klientem oraz pożądanych emocji, które mają być przekazywane poprzez opakowanie.

Identyfikacja marki to więcej niż logo

Kiedy mówimy o identyfikacji marki, nie ograniczamy się tylko do jej logo czy kolorów brandowych. To głębokie zrozumienie, czym marka jest i co reprezentuje. Następnie następuje dogłębna dyskusja na temat tożsamości marki. Na tym etapie współpracy omawiane są wartości, misja, wizja oraz cechy charakterystyczne firmy i całego brandu. Istotne jest również określenie grupy docelowej oraz punktów styku z klientem.
ciekawe opakowania kosmetyków
Zadajemy klientom także istotne pytania jak:
    • Jakie są kluczowe wartości naszej marki?
    • Kim są nasi klienci i co ich motywuje?
    • Jak chcemy, by marka była postrzegana?
    • Czy ma być przyjazna, autorytatywna, innowacyjna, a może luksusowa?
To właśnie ustalenie "tone of voice", czyli tonu komunikacji, który ma być spójny we wszystkich wiadomościach marki - od reklam po obsługę klienta. Zrozumienie emocji, jakie marka ma wywoływać, jest kluczowe, bo to one często decydują o wyborach konsumentów. Rozważamy również, gdzie i jak klienci będą wchodzić w interakcję z marką - czy to w sklepie, w internecie, a może podczas eventów.

Moodboard, czyli wizualne inspiracje

Po zdefiniowaniu esencji marki następnym krokiem jest stworzenie moodboardu. To rodzaj wizualnej tablicy inspiracji, która zbiera elementy takie jak zdjęcia, tekstury, kolory i typografie, które najlepiej oddają kierunek artystyczny projektu. Moodboard jest jak mapa, która prowadzi przez cały proces kreatywny, upewniając się, że wszystkie elementy są spójne z wypracowaną tożsamością marki.
nietypowe ksztalty opakowan suplementow diety
Moodboard może zawierać odniesienia do trendów w designie, konkurencyjnych opakowań, a nawet sztuki i kultury. Przy jego pomocy projektanci i klienci mogą lepiej zrozumieć potencjalne kierunki graficzne i zdecydować, które z nich najlepiej odzwierciedlają charakter marki. Moodboard to nie tylko narzędzie pracy - to źródło inspiracji i punkt odniesienia dla każdego, kto pracuje nad projektem.

Kreacja i prezentacja - od pomysłu do produktu

Gdy moodboard zostanie zaakceptowany przez klienta, rozpoczyna się faza kreacji. Projektanci przechodzą od abstrakcyjnych idei do konkretnych projektów opakowań, które mają zarówno przyciągać wzrok, jak i informować konsumentów o produkcie. Każdy projekt jest starannie opracowany, aby odzwierciedlał wartości i osobowość marki. Po zakończeniu tej fazy, gotowe projekty są prezentowane klientowi. Ten moment jest kluczowy, ponieważ klient ma okazję zobaczyć, jak jego potrzeby i wymagania zostały przekształcone w realne projekty, które wkrótce trafią na półki sklepowe. Klient wówczas ogląda projekty pod kątem funkcjonalnym i strategicznym, wybierając ten, który najlepiej oddaje osobowość marki.

Dopracowanie wybranej kreacji projektu

Po zatwierdzeniu ostatecznego projektu następuje jego przeniesienie na siatkę wykrojnika, czyli techniczną specyfikację graficzną, uwzględniającą wymiary, spady, nadruk wykrojnika oraz inne szczegóły. Jest to techniczny szablon, który umożliwia drukarni precyzyjne wydrukowanie, wycięcie i bigowanie opakowania zgodnie z projektem.
etykiety piwa j baster
Wybrany projekt jest dalej rozwijany i dopracowywany. Na tym etapie dokonuje się wszelkich niezbędnych korekt i modyfikacji, które mają na celu optymalizację wizualną i funkcjonalną opakowania.

Efekt końcowy - opakowanie gotowe do druku

Ostatecznym efektem procesu projektowania jest gotowe opakowanie w formie plików do druku, zapisanych zgodnie z wytycznymi drukarni. Pliki te uwzględniają wszystkie techniczne aspekty, takie jak spady, nadruk wykrojnika, minimalne wielkości tekstu, a także maski uszlachetnień, które dodają opakowaniu finalnych akcentów jakościowych. Profesjonalny proces projektowania opakowania wymaga uwzględnienia wielu szczegółów i etapów, począwszy od analizy rynku i briefu, aż po dostarczenie gotowego projektu do druku. Zachowanie spójności z tożsamością marki i uwzględnienie potrzeb klienta są kluczowymi elementami gwarantującymi sukces projektu.

Poprzedni artykuł
Ciekawe opakowania kosmetyków naturalnych