Wróć
04.06.2024
04.06.2024

Projektowanie opakowań produktu – 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Opakowanie produktu to nie tylko estetyczna osłona chroniąca zawartość przed uszkodzeniem. To również kluczowy element strategii marketingowej, który może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do zakupu. Dlatego tak ważne jest, aby proces projektowania opakowań był przemyślany i uwzględniał wiele czynników. Opakowanie powinno być odzwierciedleniem marki, jej wartości, osobowości i pozycjonowania na rynku. Musi również trafiać w gusta i preferencje grupy docelowej, do której jest skierowany produkt. Projektanci muszą dogłębnie rozumieć zwyczaje, oczekiwania i potrzeby konsumentów, aby stworzyć opakowanie, które będzie dla nich atrakcyjne i przemawiające. Tylko wtedy opakowanie będzie skutecznym narzędziem marketingowym, przyciągającym uwagę i zachęcającym do zakupu. A zatem — co powinien obejmować proces projektowania produktu?

Design opakowań. Funkcjonalność i ergonomia

Oprócz walorów estetycznych opakowanie musi spełniać swoje podstawowe funkcje, tzn. chronić produkt przed uszkodzeniem i ułatwiać jego transport oraz przechowywanie. Dlatego ważne jest, aby opakowanie było wytrzymałe, odpowiednio zabezpieczone i łatwe w użyciu. Należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów, które zapewnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Opakowanie produktowe powinno być również ergonomiczne i wygodne w obsłudze dla różnych grup użytkowników, niezależnie od ich wieku, sprawności fizycznej czy preferencji. Projektanci muszą wziąć pod uwagę takie aspekty jak łatwość otwierania, zamykania, przenoszenia i przechowywania opakowania. Ergonomia ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na satysfakcję i wygodę użytkowania produktu.

Wyróżnienie się na półce sklepowej. O czym pamiętać, jeśli chodzi o projektowanie pudełek?

W dzisiejszym świecie, gdzie półki sklepowe są przepełnione produktami, opakowanie musi wyróżniać się spośród konkurencji. Wykorzystaj kreatywne rozwiązania, w tym np. niekonwencjonalne kształty, kolory lub materiały, aby przyciągnąć uwagę konsumentów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić i zachować spójność z wizerunkiem marki. Opakowanie powinno być odzwierciedleniem jej osobowości i wartości, a jednocześnie wyróżniać się na tle innych produktów. Projektanci mogą wykorzystać różne techniki, jeśli chodzi o projektowanie produktu, w tym m.in. ciekawe wzornictwo, niestandardowe kształty, kontrastowe kolory lub innowacyjne materiały, aby stworzyć opakowanie, które przyciągnie wzrok i pozostanie w pamięci konsumentów. Jednak należy zachować umiar i równowagę, aby opakowanie nie było przytłaczające lub niezgodne z wizerunkiem marki.

Komunikacja korzyści i informacji

Opakowanie to nie tylko estetyczna ozdoba, ale także nośnik informacji o produkcie. Należy umieścić na nim wszystkie niezbędne dane, w tym w szczególności skład, instrukcje użytkowania czy ostrzeżenia. Warto również podkreślić unikalne korzyści i zalety produktu, aby zachęcić konsumentów do zakupu. Informacje na opakowaniu powinny być czytelne, zrozumiałe i łatwo dostępne dla konsumentów. Projektanci muszą zadbać o odpowiedni rozmiar i czytelność czcionki, a także o przejrzysty układ treści.
Amavit D3 kolko i krzyzyk
Ponadto opakowanie powinno skutecznie komunikować unikalne cechy i korzyści produktu, wyróżniające go spośród konkurencji. Może to być np. innowacyjna formuła, naturalne składniki, wyjątkowy smak lub zapach. Odpowiednie podkreślenie tych atutów może zachęcić konsumentów do wyboru danego produktu. Taki projekt opakowania może przygotować profesjonalne studio kreatywne.

Zrównoważony rozwój i recykling — to również powinien obejmować proces projektowania opakowań?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do ochrony środowiska naturalnego. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie materiałów przyjaznych dla środowiska, nadających się do recyklingu lub pochodzących z recyklingu. Takie podejście nie tylko zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, ale także może przyciągnąć świadomych ekologicznie konsumentów. Projektanci powinni zwrócić uwagę na dobór materiałów, które są biodegradowalne, pochodzą z recyklingu lub nadają się do ponownego przetworzenia. Może to być np. papier, szkło lub niektóre rodzaje tworzyw sztucznych.

Etykiety na opakowaniu

Przepisy prawne nakładają na przedsiębiorców obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów wprowadzanych do obrotu na terytorium Polski odpowiednich informacji w języku polskim. Zakres tych informacji jest zróżnicowany w zależności od kategorii danego towaru. Niemniej jednak każde opakowanie musi zawierać dane identyfikujące producenta, takie jak nazwa firmy, adres oraz kraj siedziby, jeśli znajduje się ona poza Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym. Ponadto opakowanie powinno umożliwiać identyfikację samego produktu, chyba że jego przeznaczenie jest oczywiste, jak w przypadku owoców. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie towarów przewożonych tranzytem lub przechowywanych tymczasowo na terytorium Polski. Przestrzeganie tych wymogów ma na celu zapewnienie konsumentom dostępu do rzetelnych informacji o nabywanych produktach oraz ułatwienie identyfikacji ich pochodzenia.

Poprzedni artykuł
Jak powinien wyglądać profesjonalny proces projektowania opakowania?
Nastepny artykuł
Darmowe narzędzia, z których można skorzystać podczas projektowania etykiet