Gorący Ziemniak projektowanie opakowań dla dzieci

Gorący Ziemniak | projektowanie gier planszowych

Prawdziwy Hit Sprzedażowy

Każdy producent gier planszowych marzy o tym, by mieć w swoim portfolio grę, która stanie się bestsellerem. W tej branży panuje ogromna konkurencja, na polskim rynku funkcjonuje ponad 60 wydawnictw, a każdego tygodnia ukazuje się ponad 10 nowych gier, sprzedaż jakiegoś tytułu na poziomie 5-10 tys egz jest uznawana za sukces. 50 tys egzemplarzy udało się osiągnąć nielicznym. My zaś opracowaliśmy grę, która w 5 lat osiągnęła ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy.

Jak tego dokonaliśmy?

Goracy Ziemniak studio graficzne Łódź
Goracy Ziemniak projektowanie gier planszowych

Jak opracować mechanikę gry planszowej?

W pierwszej kolejności zadaliśmy sobie pytanie w co sami chcielibyśmy zagrać. Długo głowiliśmy się nad tym. Gra o pandach, gra o tajnych agentach, szalona wariacja na temat kalamburów, gra związana z popkulturą. Każdy z nas miał zupełnie inny pomysł.

“Gdyby spytać ludzi czego chcą, odpowiedzieliby, że szybszego konia” mawiał Henry Ford.

Dlatego zmieniliśmy sposób myślenia i spisaliśmy co nam wadzi w rozmaitych grach planszowych. Potem zrobiliśmy listę rzeczy, które w innych grach podobają nam się najbardziej. Po porównaniu obu list okazało się, że najbardziej przeszkadzają nam gry tak skomplikowane, że po godzinie czytania instrukcji nadal nie wiemy jak grać. A po trzech godzinach i po przebrnięciu przez zasady gry okazuje się, że gameplay i radość płynąca z zabawy wcale nie wynagradzają masy czasu spędzonego nad wgryzaniem się w temat.

Gorący Ziemniak projektowanie reklam dla dzieci
Goracy Ziemniak projektowanie plakatów dla dzieci

Z kolei na czele najbardziej docenianych przez nas cech znalazła się przystępność. Intuicyjna, prosta rozgrywka.

Gra, której zasady tłumaczy się w minutę. Która jest przystępna dla każdego bez względu na jego doświadczenie z planszówkami.

Od tego momentu wiedzieliśmy czym nasza gra ma być, a czym ma nie być. W pierwszej kolejności ma być przystępna. Równie grywalna dla siedmiolatków i dla osiemdziesięciolatków. Dająca zabawę zarówno planszówkowym wyjadaczom jak i zółtodziobom. Czy to w ogóle możliwe? Jak pogodzić ogień z wodą?

Goracy Ziemniak agencja brandingowa Łódź
Goracy Ziemniak projektowanie opakowań gier

Co jest jedną z najbardziej intuicyjnych rzeczy dla wszystkich ludzi niezależnie od kultury i wieku?

Podpowiem, że właśnie starasz się to zrobić. Szukanie odpowiedzi i zadawanie pytań. A skoro gracze mieli udzielać odpowiedzi, to my musieliśmy skupić się na wymyśleniu jak najlepszych pytań.

I tu przydała się znajomość testów na inteligencję rozbieżną. Czym są testy na inteligencję rozbieżną? Zwykłe testy na IQ mierzą tylko jeden rodzaj inteligencji, z grubsza takiej związanej z logicznym myśleniem i rozwiązywaniem specyficznych łamigłówek. Takie testy nie są jednak w stanie pokazać, czy ktoś jest kreatywny, innowacyjny lub pomysłowy.

W testach na inteligencję rozbieżną należy podać np. jak najwięcej zastosowań cegły. Takie pytania (o otwartej strukturze) umożliwiają udzielenie bardzo wielu odpowiedzi i są zależne nie tyle od wiedzy lecz raczej od kreatywności. Nie ma tu dobrych i złych odpowiedzi.

W testach na inteligencję rozbieżną liczy się ilość i zróżnicowanie odpowiedzi. Dlatego stały się idealną podstawą naszej gry planszowej. Opracowaliśmy szereg pytań zainspirowanych testami na inteligencję rozbieżną. Dzięki temu o sukcesie decyduje kreatywność i otwarta głowa.

Gorący Ziemniak projektowanie rollupow
Goracy Ziemniak agencja branding dzieciey

Projekt graficzny

Po przeprowadzeniu serii testów mechaniki stworzyliśmy klarowną i czytelną instrukcję. Mając przyjęty setting gry zajęliśmy się projektami graficznymi. Opracowaliśmy i przygotowaliśmy komplet materiałów: pudełko, karty, planszę, instrukcję i PLUSZOWEGO ZIEMNIAKA. To banalnie prosty, uroczy i dający niesamowitą frajdę gadżet.

Następnie opracowaliśmy pozostałe wersje gry: podróżną, odchudzoną, oraz wypasioną. A także wariant dla młodszych graczy. Specjalnie z myślą o młodszych graczach opracowaliśmy pytania dostosowane do ich wieku i wiedzy. Przygotowaliśmy także nową, bardziej cartoonową szatę graficzną.

Goracy Ziemniak projektowanie gier planszowych
projektowanie reklam prasowych dla dzieci

Po kilku latach od premiery Gorącego Ziemniaka przyszedł czas na stworzenie edycji specjalnej. Ogłoszono konkurs, w którym gracze mieli za zadanie nadsyłać własne pytania. Dostaliśmy blisko 5 000 pytań opracowanych przez graczy. Z przyjemnością podziwialiśmy kreatywność fanów. Z bólem serca ograniczyliśmy nasz wybór do 660 z nich.

W 2017 roku Gorący Ziemniak otrzymał tytuł Zabawki Roku. Do dnia dzisiejszego ukazało się kilkanaście różnych wersji gry, a łączna sprzedaż przekroczyła 500 000 egzemplarzy. Dziesięciokrotnie przebijając uznawaną za hitową sprzedaż w wysokości 50 000 sztuk.

Projektowanie gier planszowych to nasza specjalność, ale dla Gorącego Ziemniaka opracowaliśmy też szereg materiałów reklamowych obejmujących projekty reklam prasowych, ulotek, roll upów, plakatów, bannerów. Możesz także zobaczyć spot promocyjny lub jedną z wielu recenzji.

Goracy Ziemniak studio graficzne opakowania